טסטוסטרון נמוך

62 שאלות גולשים בנושא » טסטוסטרון נמוך


13 בפברואר 2010

טסטוסטרון נמוך

שלום דר' שפי
אני בן 55. מזה כ 14 שנים אני סובל מחוסר תשוקה מינית וזיקפה. נמצא אצלי שהטסטוסטרון נמוך ,לסירוגין ממוצע ולסירוגין נמוך מאוד. רופא רשם לי מרשם ג'ל טסטומקס,לאחר תקופה ממושכת לא נמצא כמעט יעיל .הומלץ לי לקבל זריקת NEBIDO כל 3 חודשים. בציון שהזריקה הזאת יעילה מאוד מהג"ל טסומקס.
אולם העלות הינה 770 שקל ,לצערי הרב יש לי בעיה כלכלית ,קשה לי לרכוש בסכום כזה ,מה גם שאני לא בטוח שזה יעזור לי לפתור את הבעיה.
האם יש אפשרות אחרת ?

ד"ר שי שפי
שלום,
נכון להיום, קיימות בישראל 3 אופציות לטיפול ב-T: זריקת טסטווירון (אחת ל-3 שבועות בד"כ), ג'ל יומי (אנדרוג'ל / טסטומקס), זריקת נבידו (אחת ל-3 חודשים). מבין ה-3, רק נבידו לא בסל הבריאות, ועל המטופל לשלם את עלותו מכיסו.
אם טיפול נכשל, צריך לברר הסיבות: מינון לא מתאים, לקיחה לא נכונה, או בעיה נוספת.
ממליץ שתיגש לרופא בתחום לבירור מסודר.
בברכה,
דר' שי שפי
15 בפברואר 2010

טסטוסטרון נמוך אצל ילד בן15

שלום דר' שפי,

בני בן ה-15 מטופל כ-9 שנים במסגרת אנדוקרינולוגית ומקבל הורמון גדילה עקב חסר חלקי.
בבדיקות של טסטוסטרון התגלה גם הוא ברמה נמוכה – 1.04. בטיפול בזריקות הייתה התפתחות של אבר המין ושיעור אולם האשכים קטנים. הבנתי שתהיה בעתיד בעיית פוריות ורציתי לשאול האם יש עוד תופעות שיהיו הקשורות ליחסי מין רגילים והאם יש אפשרות לטפל ולעזור מבעוד מועד? ובכלל מה עלינו לעשות בנידון כבר בגיל זה? האם יש אפשרות לעשות משהו כבר עתה על מנת שהאשכים יתפתחו כמו שצריך והאם טיפול זה יעזור לעתיד ולאיכות יחסי המין?
תודה רבה

ד"ר שי שפי
שלום,
טיפול ב-T חשוב ומשיג מטרות רבות, ביניהן התפתחות תקינה של הפין וסימני המין המשניים, חשק מיני, תפקוד מיני.
מצד שני, טיפול ב-T מדכא יצירת תאי זרע. דיכוי זה הפיך לרוב (תלוי בבעיה הראשונית). רוב נפח האשך הנורמלי מורכב מתאי זרע בשלבי התפתחות שונים, ולכן אין זה מפתיע שנפח האשכים עודנו ירוד אצל בנך.
אני מתאר לעצמי שבמסגרת הבירור נבדקו הורמונים נוספים של בלוטת יותרת המוח, והבירור הושלם.
אין המלצה ברורה מתי להפסיק טיפול T ולעבור להורמונים אחרים במטרה להשרות ייצור זרע (בגיל מסויים? כשמתחתנים? כשמתחילים לחשוב על צאצאים?)
בברכה,
דר' שי שפי
20 בפברואר 2010

מחפש ישועה טסטוסטרון נמוך

שלום.
מגיל 13 גילו שיש לי בעיה של התפתחות מינית לא היו שום סימנים עד גיל 15 הייתי במעקבים שעד אז הרמה של הטסטוסטרון היתה 0.3 . הוחלט לתת לי טיפול בזריקות טסטוסטרון ברמה מאוד נמוכה כדי לנסות לתת פוש. הרגשתי את כל תופעות גיל ההתבגרות עם אותם זריקות כמו כן התפתחות וגדילה. לאחר שהטיפול הופסק הרגשתי שהכל נעצר כשהתלוננתי לרופאה היא אמרה שהכל בסדר והכל מתפקד המדדים מראים שאני נכנס להתפתחות תקינה 3 שנים של ויכוחים בקשר להתפתחות מצידי ולא קיבלתי שום טיפול או עזרה. בגיל 18 התיעצתי עם רופא חדש שם הוא אמר שיש במערכת לטענתו אין קשירת הורמון לאשכים מקביל הוא נתן לי טיפול בטסטוסטרון אוויטרל ופריגניל כולם נתנו לי תחושה טובה אך לא הביאו אותי לסיפוק של תוצאות התפתחות הכל נעצר מאותה התקופה . הוא אומר שאין מה לעשות וצריך לחיות עם זה.
אני יודע שאני כבר בן 19 וזה כבר באמת אולי הסוף אבל עדין יש לי איזה תקווה כל שהיא שיש באמת טיפול שיכניס את המערכת לגמר ההתפתחות ושאני לא אצטרך להמשיך עם הזריקות האלה כל החיים שלי.
תודה מראש

ד"ר שי שפי
שלום,
לא ברור לי מתיאורך מהי האבחנה המדוייקת (אם ישנה כזו).
פתרון בעיות מסויימות באנדרולוגיה דורש שיתוף פעולה הדוק בין האנדרולוג לאנדוקרינולוג. חלקן מחייב טיפול רצוף בהורמון / הורמונים. כמובן שהטיפול הספיציפי נגזר מהבעיה היסודית.
בברכה,
דר' שי שפי
13 באפריל 2010

חוסר חשק מיני

התגלה אצלי טסטוסטרון נמוך קבלתי זריקות כול 3 שבועות הזרקתי 5 מתוך ה-6 שקבלתי והחשק לא השתנה ובעיית הזקפה גם חלשה אני בן 56

ד"ר שי שפי
שלום,
יתכן שאתה זקוק למרווחים קצרים יותר בין הזריקות, או לנסות מתן T בצורה אחרת.
יש לבדוק רמת הורמונים.
בברכה,
דר' שי שפי
30 באפריל 2010

ןירקוצלה

שלום, אני בחור בן 26 כמעט בגיל 20 התגלה אצלי סרטן אשכים כברתי כריתת אשך וכימוטרפיה+ בקפאות זרע לאחר הסרת האשך ..בדיקת הזרע לפני ההקפאההיו טובות ותקינות. כיום יש לי ילדה בת שנתיים וחצי מהריון ספונטני עקב כאבים באיזור אשרך אבחנו וירקוצלה בתיעוד הרפואי כאילו יצא וירקוצלה בשנת 85 (גיל שנה) וזהו הורי אפילו לא יודעים במה מדובר בכל מקרה בבדיקת זרע מלפני חודש יצא ש0 זרעים בסדר כלומר כולם לא…איך מצב זה ייתכן? לממה לא אמרו לי בזמן הסרטן שההיסטורי יוצאת לבדוק לעקוב ?? האם וירקוצלה יכולה להחמיר? כך? האם בדיקת זרע כזו יכולה להשתנות?? האםאוכל להביא ילדים בצורה טבעית?? האם שווה לי לעשות ניתוח באשך יחיד? אורולוג הסביר לי שאם יש סיבוך האשך יכול להצטמק ולמות בנוסף יש לי טסטוסטרון נמוך 3.3 בערך שהאורולוג נתן לי גל למרוח…אם זה קשור לוירקוצלה רמת הטסטוסטרון או למה אשמח לדעתך אחנו ממש המומים מההדרדרות המהירה הזו בכמה שנים האם היא הגיונית האם היא פיכ דוקטור אשמח לתשובה מהירה עוברים עלינו ימים לא קלים תודה

ד"ר שי שפי
שלום,
יתכן מאוד שהפגיעה שיש לך בייצור הזרע משולבת ולה מספר גורמים: הבעיה היסודית (גידול אשך), הטיפול (כמוטרפיה), הוריקוצלה.
צריך לבצע הערכה אנדרולוגית יסודית, לשקול סיכויים למול סיכונים, ולהציע טיפול. ייתכן שניתוח וריקוצלה עשוי לעזור.
בכל מקרה, טיפול בטסטוסטרון פוגע משמעותית בייצור הזרע, ואם אתם מעוניינים בהשגת הריון, צריך לשקול אפשרות לדחות אותו.
בברכה,
דר' שי שפי
30 באפריל 2010

איך מאתרים את הבעיה?

הזקפה שלי לא מספיק חזקה לחדירה. איך אוכל (ואצל איזה סוג רופא) אם האשם הוא רמת טסטוסטרון נמוך?
אני בן 57 וכללית במצב פיזי טוב

ד"ר שי שפי
שלום,
לצורך הערכה כדאי שתגיע לאורולוג שעוסק באנדרולוגיה.
בברכה,
דר' שי שפי
19 ביוני 2010

שאלה בקשר לטסטוסטרון נמוך

טסטוסטרון נמוך

אחד ההורמונים החשובים ביותר, ובעל תפקידים רבים אצל הגבר הוא הטסטוסטרון, המכונה "ההורמון הגברי". בייחוד לאחר גיל 50, קיימת ירידה הדרגתית ברמת הטסטוסטרון, דבר העלול להשפיע על היבטים רבים בחייו של הגבר
אני שואל: אני רוצה להבין מזאות אומרת דבר העלול להשפיע על היבטים רבים בחייו של הגבר האם אתה יכול לפרש לי את במדויק בבקשה על איזה בעיות.

ד"ר שי שפי
שלום,
תוכל לקרוא על הסידרום של T נמוך ועל תפקידיו בגוף הגבר בפרק המתאים באתר.
בברכה,
דר' שי שפי
20 ביוני 2010

טסטוסטרון נמוך

לבעלי בבדיקת הזרע לא נמצאו זרעים פנינו לIVF והרופא שפ נתן לבעלי זריקות פעמיים בשבוע למשך 3 חודשים על מנת לסדר את רמת הטסטוטסרון השאלה אם זה יעזור כאשר לא נצפו זרעים בבדיקת זרע?ומה יכולה להיות ההשפעה באחוזים על הזרע?

ד"ר שי שפי
שלום,
אזואוספרמיה (היעדר זרע בזירמה) יכולה להיגרם מסיבות רבות.
רק למיעוטן נמצא שטיפול הורמונלי יעיל.
עם זאת, במקומות שונים קיימים פרוטוקולים מקומיים הכוללים בכ"ז טיפול הורמונלי, המבוססים על מחקרים קטנים, ולרוב לא ברמה גבוהה.
מבלי לדעת את האבחנה המדוייקת והטיפול שנרשם, ניתן לענות לשאלתך רק בצורה כללית ביותר.
בנוסף, לא פחות חשוב מה הטיפול שמתוכנן עבורו בעוד 3 חודשים, אז קיימות יותר מאפשרות טיפולית אחת, וכמובן שעשוי להיות הבדל משמעותי ביניהן.
בברכה,
דר' שי שפי
24 ביוני 2010

רמת טסטוסטרון

דר שפי שלום רב!

נמצא אצלי בבדיקות חוזרות ומקיפות טסטוסטרון נמוך.
הבעייה שבעקבותיה פניתי לבדיקה הייתה שלעיתים אני חש תחושת של חוסר אנרגיה. יחד עם זאת לא חשתי בשום תופעה נוספת כולל בנושא מין. שאלתי היא אם באמת תחושה זו קשורה
ברמת הטוסטרון, תוך כמה זמן היא אמורה לעבור אם ניתן לי ג'ל 25 מ"ג ?
וכן מדוע לא חשתי בתופעות נוספות (לא שיש לי תלונה על כך…
בברכה

ד"ר שי שפי
שלום,
כל התלונות הקשורות בסינדרום של T נמוך אינן ספיציפיות, ויכולות לנבוע מגורמים נוספים. עם זאת, תלונות מסויימות שכיחות יותר מאחרות, ואם רמת T בדם ירודה, קיימת תועלת מהטיפול.
הטיפול בג'ל לרוב במינון גבוה יותר, ודורש מעקב.
יש לתת את הדעת על כך, שהטיפול גורם לרוב לירידה משמעותית בייצור הזרע.
בברכה,
דר' שי שפי
27 ביולי 2010

טסטוסטרון נמוך בגיל צעיר

היי, אני בן 26 לאחר כריתת אשך בשנת 2004 וטיפול כימותרפי ב2005 עקב סרטן אשכים. כרגע אני סובל מתשישות כבדה ועייפותוחוסר בחשק המיני. רמת הטסטוסטרון שלי היא 3.6.
כרגע עברתי שתי בדיקות זרע שסתרו לגמרי אחת את השניי. אחת שמבלהתחיל טיפול של הירה שאני יכול להיות תורם והשנייה היא שאינני יכול להביא ילדים לעולם. לאחר התייעצות עם האונקולוג שלי ובדיקה מול איכילוב שם בוצעה הבדיקה נמסר שהבדיקה התקינה היא הנכונה. אני מעוניין להתחיל בטיפול לטסטוסטרון ורוצה לדעת איזה טיפול כדאי? והאם זה לא ייפגע בייצור הזרע שלי?

ד"ר שי שפי
שלום,
טיפול ב-T פוגע משמעותית בייצור הזרע. קיימות בארץ 3 אופציות.
אני ממליץ שלפני התחלת הטיפול, גם בגלל הרקע הרפואי שלך, תיגש לבהערכה מסודרת אצל אנדרולוג. כדאי גם לדאוג להקפאת זרע.
בברכה,
דר' שי שפי
31 ביולי 2010

טסטוסטרון נמוך בגיל 25

שלום דר' שפי,
לאחרונה בזמן שביצעתי בדיקות לבלוטת התריס שלח אותי רופא אנדוקרינולוג לבדיקת טסטוסטרון לאור העובדה שלאבי יש רמה נמוכה. התוצאות:
total testosterone: 300
ממה שקראתי באנטרנט זו רמה נמוכה מאוד לגילי, אני יכול לומר שאני חש בתופעות עליהן קראתי: אדישות, עייפות, חשק מיני ירוד..
דבר נוסף שקראתי הוא שטיפול להעלאת רמת הטסטוסטרון יביא לפגיעה ביכולת הפיריון (דבר שכמובן חשוב לי מאוד בהתחשב בגילי..) השאלה היא האם קיימים טיפולים אחרים שלא פוגעים באיכות הזרע ומה עלי לעשות?

ד"ר שי שפי
שלום,
קיימות אפשרויות למניפולציה הורמונלית ולהעלאת רמת T בעקיפין, ללא פגיעה בייצור הזרע.
לפני כן, יש צורך להשלים בירור אנדרולוגי מלא; יתכן שרמת T נמוכה היא רק חלק מהבעייה.
בברכה,
דר' שי שפי
2 באוגוסט 2010

טסטוסטרון נמוך

שלום רב,

אני גבר בגיל 40.סובל מעייפות, הפרעות שינה,ירידה בחשק מיני,ולצערי השמנה. ערכתי החודש בדיקות רמת טסטוסטרון
SHGB 35.4nmol/L (range 24-180
LH 4.3
FREE ANDROGEN INDEX 18.6 ( range 28-80
TESTOSTERONE- TOTAL 6.6 nmol/L (8.4-28.7

ביוני 2007 ערכתי גם בדיקות זהות
FREE ANDROGEN INDEX 63.76

TESTOSTERONE- TOTAL 23.4 nmol/L

שאלותי
1) האם אני סובל מטוסטסטרון נמוך לגילי ? האם לאור התופעות אותן מניתי אני זקוק לטיפול
2)הבנתי כי FREE ANDROGEN INDEX קשור להורמונים זכריים. העובדה כי הרמה ירדה מ 64 ל 18.6 בשלוש שנים מעידה על בעיה ?

תודה מראש

ד"ר שי שפי
שלום,
אתה סובל מתסמונת T נמוך, ולאור הסימפטומים שלך, מומלץ טיפול ומעקב.
בברכה,
דר' שי שפי
5 באוגוסט 2010

שאלה

אני בן 18 ואין לי זקן ואפילו שפם לא בקושי צומח יש שינוי יחסית לשנים קודמות אבל אצל רוב בני גילי היה שינוי קיצוני שלקח שנה בערך וזהו ואצלי קצב ההתפתחות ממש איטי.. עכשיו אני ממש גבוה 1.94 שוקל מתחת ל 80 ואני ניראה ממש צעיר לפי מה שאני מרגיש… עכשיו לאבא שלי הייתה אותה בעיה בגילי ועכשיו הוא בסדר גמור .. אבל יכול להיות שזה מעיד על רמות טסטוסטרון נמוך ואני יכול להשתמש בטסטוסטרון בגל בשביל להאיץ את קצב ההתפתחות שלי.? הבעיה היא בשיערות בגוף ובפנים וגם הקול שלי לא נישבר לגמריי לפעמים הוא מאד נמוך ולפעמים הוא יחסית גבוהה

ד"ר שי שפי
שלום,
מציע שתתחיל בירור אצל רופא המשפחה.
לא מטפלים ב-T ללא בירור, מה גם שהוא מדכא ייצור זרע.
בברכה,
דר' שי שפי
8 באוגוסט 2010

טסטוסטרון נמוך ואיכות זרע

דר' שפי שלום רב,

אני סובל מבעיה של מורפולוגיה נמוכה -כ 6% ע"פ strict criteria. שאר הנתונים סבירים אם כי לא מזהירים (ריכוז 45 ,תנועתיות 50 נפח 2.5) -אציין כי הם השתפרו באופן ניכר אחרי צינתור עקב וריקוצל.
כמו כן רמות הטסטסטורון שלי בבדיקה האחרונה(לפני הצינתור)
נמוכה -6 ,fsh-4.5 , lh-2.5,prolactine-77

שאלתי – האם מתן תוספת טסטוסטורון יכול לשפר את נתוני הזרע או דווקא לפגוע בייצורו כמו שציינת במאמרך

כמובן ששאלה זאת היא לא במקום ייעוץ אנדולוגי מקיף-אלה אני מעוניין להבין באופן עקרוני את ההשלכות של טיפול בטסטוסטרון
תודה !

ד"ר שי שפי
שלום,
מורפולוגיה 6% לא נחשבת כיום לערך לא תקין.
כל זמן שנושא הפוריות על הפרק, רצוי להמנע מטיפול ב-T, עקב השפעתו המדכאת על ייצור הזרע.
ניתן לנסות מניפולציה הורמונלית כדי להעלות רמת T בעקיפין.
בברכה,
דר' שי שפי
15 באוגוסט 2010

טסטוסטרון נמוך

אני בן 63 ובבדיקת דם שבוצעה לפי בקשתי רמת ה-T היא 8.50 . אין לי בעיה של ירידה בחשק המיני, אלא של השמנה, כולסטרול, עליה בשומנים בדם, ולחץ דם גבוה. כל אלה מטופלים בתרופות. עברתי בעבר גם הסרה של בלוטת התריס ואני נוטל אלתרוקסן. עלי לציין שאני גם עושה פעילות גופנית סדירה הכוללת הליכה וריצה, האוכל שלי ברובו דל שומן, עם חריגות לכיוון פירות ושוקולד. האם כדאי לבצע בדיקה מעמיקה יותר של ה-T?

ד"ר שי שפי
שלום,
כדאי לבצע הערכה אנדרולוגית, ולשקול בדיקת הורמונים נוספים.
בברכה,
דר' שי שפי
15 באוגוסט 2010

בעיה לא עומד לי

טוב אני בן 16 ולפני שנה ה התחיל שפשוט לא עומד לי
ואין לי זיקפת בוקר אני ממש מפחד טוב יש לי כמה שאלות
1.האם זה יכול להיות בגלל בעיות בהורמונים
2.האם יש לי טסטוסטרון נמוך (חסס וחלילה)
3.האם בגילי יכול להיות רמה נמוכה בטסטוסטרון
4.לאף אחד מהמשפחה שלי לא קראה משהוא כזה
אני מרגיש שהחשק המיני שלי ירד פעם היה לי מרץ ועכשין כבר לא אני מרגיש טיפה העייף
האם אתה יכול להגיד לי לאיזה בדיקות ללכת כדי לשלול דברים כמו בעיות בהורמונים או טסטוסטרון?
תודה רבה!

ד"ר שי שפי
שלום,
בגילך, ובייחוד עם התפתחותך הכללית והמינית הייתה תקינה עד כה, הסבירות לבעייה הורמונלית קטנה.
עם זאת, גש לרופא שלך. אם יהיה ספק כלשהו, תמיד ניתן לבדוק רמות הורמונים.
בברכה,
דר' שי שפי
21 באוגוסט 2010

טסטוסטרון נמוך ו-PSA גבוה

שלום, אני בו 65, אלמן, כבר שנים אני סובל מ-PSA גבוה יחסית. בחמש השנים האחרונות נעשו לי 3 ביופסיות של הערמונית, האחרונה, לפני כשנה וחצי, הייתה ביופסיה ברוויה בהרדמה (דגימות מכ-30 נקודות). בכל הביופסיות שעשיתי לא התגלה כל סימן לסרטן! רמות ה-PSA והטסטוסטרון שלי בשנתיים האחרונות:
PSA: החל מ-7.62 בדצמבר 2008, דרך 7.06, 8.59, 9.88, ועד 9.56 באוגוסט 2010.
טסטוסטרון טוטל: החל מ-10.20 בדצמבר 2008, דרך 9.10, 9.40, 8.80, ועד 6.00 באוגוסט 2010.
אני סובל מחוסר זקפה שמשפיע על הרבה צדדים אחרים בחיי, והרופא אינו מוכן לטפל בי בהוספת טסטוסטרון בגלל ה-PSA הגבוה. איך יוצאים מהמילכוד? קראתי מחקרים שלא מצאו קשר ישיר בין רמת ה-PSA לרמת הטסטוסטרון, ובין PSA לסרטן הערמונית. עובדה, הטסטוסטרון שלי ירד וה-PSA דווקא עלה. האם בא בחשבון ניסוי מבוקר של הוספת טסטוסטרון?
תודה.

ד"ר שי שפי
שלום,
ראה תשובה נוספת.
בכל מקרה: במידה שיש חשד לסרטן הערמונית, יש להשתמש בכל הכלים הקיימים כדי להוכיח נוכחותו.
במידה שנוכחותו נשללה, ניתן לשקול טיפול ב-T תחת מעקב מתאים.
בברכה,
דר' שי שפי
21 באוגוסט 2010

טסטוסטרון נמוך ו-PSA גבוה

אני בן 65, אלמן זה כשנתיים וחצי. סובל מאי-חשק, היעדר זיקפה, וטסטוסטרון טוטאל שעומד כרגע (18/08/10) על 6.0. מצד שני יש לי PSA גבוה יחסית כבר מספר שנים (9.56 ב-18/08/10). עברתי בשנים האחרונות 3 ביופסיות, האחרונה ברוויה, ולא התגלה אצלי כל סימן לתאי סרטן הערמונית. האם אפשר בכל זאת לשקול ניסוי מבוקר של הוספת טסטוסטרון?

ד"ר שי שפי
שלום,
לאחר רביזיה של הבדיקה הגופנית, תוצאות הביופסיות, רמת PSA, השינוי שלו עם הזמן, ועוד, ניתן לקבוע האם הסיכון לסרטן הערמונית אצלך משמעותי.
לאור הנתונים שהבאת, לא נראה שזה המצב אצלך, ולכן לא הייתי פוסל טיפול ב-T, כמובן תחת מעקב.
בברכה,
דר' שי שפי
26 באוגוסט 2010

טסטוסטרון נמוך (בן 18)

שלום.
אני בן 18 והבעיה אצלי היא שאני חושב שאין לי מספיק את ההורמון טסטוסטרון.
האשכים שלי קטנים מאוד (גם הפין מתחת לממוצע)
אין לי שערות בכלל בפנים! אף פעם לא התגלחתי, העור שלי חלק מאוד, ביידים בבטן ובחזה גם אין שערות בכלל.
מבנה הגוף שלי נשי, ויש לי גם שדיים גדולים.
אני לא מרגיש גברי בכלל!
מה שהכי מדכא אותי זאת העובדה שהרבה חברים שלי נמשכים אליי מינית! זה לא משו פסיכולוגי.. הם גם אומרים לי הרבה פעמים שאני סקסי ואוהבים ללטף אותי כל הזמן וזה מחרפן אותי!
אני אציין גם שאני סובל מדיכאון (אני מטופל בתרופות לאחרונה) – קראתי פשוט שיש קשר בין שני הדברים.
הדבר הכי חשוב שזה שאני נראה קטן יחסית ושהרבה אנשים צוחקים עליי בגלל שאני מאוד נשי וזה גורם לי לדיכאון עוד משו: יש לי עוד שני אחים.. ושניהם גם לא ממש שעירים.. הם התבגרו יחסית מאוחר… לאח האחד יש שערות בידיים והוא לא ממש חלק והוא בכלל לא נראה נשי האח השני חלק כמוני והגוף שלו גם נשי אבל אצלו זה שונה (הוא הומוסקסואל ככה שהוא עוד מגלח את כל הגוף) עוד משו: אני שמנמן.. האחים שלי לעומתי מאוד רזים

בבקשה תעזור לי!
תודה רבה!

ד"ר שי שפי
שלום,
אני מציע שתיגש לאנדרולוג לתחילת בירור.
בברכה,
דר' שי שפי
8 בנובמבר 2010

מיקרו פינס

בני בן 14 ,בבדיקה שיגרתית גילו מיקרו פינס. וטסטוסטרון נמוך(0.68)
האם לא אחרנו את המועד לטיפול ומה ניתן לעשות?

ד"ר שי שפי
שלום,
יש להתחיל בירור אצל אנדוקרינולוג ילדים.
קיימות מספר אפשרויות בבירור, והפרוגנוזה תיקבע בעיקר לפיהן.
בנוסף, בנך עדיין לא סיים את תקופת ההתבגרות, כך שאפשר לשמור על אופטימיות.
בהתאם לממצאים בבירור, יתכן שיצטרך לראות גם אנדרולוג בשנים הקרובות.
בברכה,
דר' שי שפי


שאלות נוספות בנושא: טסטוסטרון נמוך

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים


25 נושאים אקראיים שנשאלו בהם שאלות באתר

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים