מורפולוגיה 1%

5 שאלות גולשים בנושא » מורפולוגיה 1%


8 במרץ 2010

מורפולוגיה 1%

לפני שנה בעלי עבר בדיקת זרע וכל הנתונים היו בסדר חוץ ממורפולוגיה שהיתה 1%.לפני חצי שנה נכנסתי להריון אחרי חודשיים של הפסקה מגלולות אבל ההריון לא התפתח לכן עברתי גרידה(לפני 4 חודשים) .מאז אנחנו מנסים להיכנס להריון ללא הצלחה ואני ממש מפחדת שהפעם הראשונה נקלטה ב"טעות" כי לפי מה שאני קוראת באתרים השונים מורפולוגיה שנמוכה מ 4% זה ממש חמור.
מה עלינו לעשות?

ד"ר שי שפי
שלום,
רוב הגברים הפוריים נמצאים בטווח שבין 4-14% (לפי קרוגר).
יש לזכור שהמורפולוגיה הינה המדד הקשה ביותר להערכה בבדיקת הזרע, ובכלל, מומלץ לבצע בדיקת זרע לפחות פעמיים לצורך הערכה, דבר המביא לנקודה העיקרית:
כאשר קיימת הפרעה בפוריות, שני בני הזוגצריכים לעבור הערכה מסודרת במקביל, אצל הרופאים המתאימים. לא רציני להעריך את הגבר רק לפי בדיקת זרע.
בברכה,
דר' שי שפי
14 במרץ 2010

מורפולוגיה נמוכה

שלום רב
בעלי ביצע בדיקת זרע לפני 4 חודשים,כל הנתונים יצאו טובים חוץ מהמורפולוגיה 1% הוא ביצע שוב את הבדיקה החודש, ויצא מורפולוגיה 10%. האם זה ייתכן? כיוון שידוע לי שמורפולוגיה לא משתנה ,יש לנו 2 ילדים ,שבאו בהריון ספונטני, לפני שנה וחצי היו לי 2 הפלות ומאז אין הריון ,האם מורפולוגיה שהיתה תקינה ופתאום צנחה יכולה שוב לעלות או שזה נזק בלתי הפיך? האם יש סיכוי להריון בהזרעה ולא הפריה?
אודה על התשובה.

ד"ר שי שפי
שלום,
מורפולוגיה הינה הפרמטר הבעייתי והקשה ביותר להערכה בבדיקת הזרע הקונבנציונלית.
קיימות מספר תפיסות לא נכונות בציבור בקשר למורפולוגיה. דוגמא טובה לכך הבאת: "מורפולוגיה לא משתנה". אמנם לרוב המורפולוגיה היא הפרמטר האחרון להשתנות, אך בפירוש יכולים לחול בה שינויים.
בנוסף, קשה מאוד להשוות בין תשובות בדיקות זרע בכלל, ומורפולוגיה בפרט, ממעבדות שונות.
להרחבה, קראי גם את החלק על מורפולוגיה באתר.
בברכה,
דר' שי שפי
7 במרץ 2011

מדדי זרע נמוכים

שלום רב,

כל מדדי הזרע שלי נמוכים (מורפולוגיה 1%, ריכוז 4, תנועתיות 30%). לפי אבחת רופא אין וריקולציה אלא תסמינים של אשך טמיר שירד באיחור. להערכתך, האם יש טעם בהזרעה בנתונים כאלה, או שיש לפנות ל-IVF? האם יש סיכוי כלשהו להריון ספונטני? והאם יש תועלת כלשהי בשינויים בתזונה, תוספי מזון וכדומה?

תודה

ד"ר שי שפי
שלום,
1. יש להשלים בירור אנדרולוגי אצל אורולוג מומחה לפוריות הגבר. נראה שיש עוד פינות לסגור.
2. חסרים פרמטרים בנתונים שלך, אך נראה שאאם בדיקה חלקית זו מייצגת את המצב, IVF היא האופציה המועדפת אצלכם. הסיכויים להריון ספונטני או ב-IUI (הזרעה) לא נראים טובים. בכל מקרה, שאלה זו צריך להפנות למומחה לפוריות האשה.
3. אין הוכחות טובות שתוספי זרע למיניהם ישפרו. תזונה מאוזנת, כחלק משמירה על אורח חיים בריא, יכולה לעזור לעתים.
בברכה,
דר' שי שפי
21 במאי 2011

הזרעה+השבחה

דר' שפי שלום רב,

בעלי ואני ניסינו להכנס להריון מזה שנה ללא הצלחה. כעבור שנה ולאחר 2 בדיקות זרע גילינו כי לבעלי בעיית מורפולוגיה 1% בשתי הבדיקות. אצלי הבעיה היא חוסר ביוץ. הופננו להזרעות משולבות עם השבחת זרע. כעת אנו לאחר 2 הזרעות (עם השבחה) כאשר אני טופלתי בגונל F ויום לפני ההזרעה קבלתי אוביטרל. הרופא אומר שאני מגיבה יפה לזריקות ואכן נצפו זקיקים בגודל המתאים לביצוע הזרעה. לעומת זאת בעלי נשאר עם מורפולגיה 1% גם לאחר ההשבחות, כל שאר הנתונים מצויינים לדעת הרופא שלנו שהוא רופא מומחה לטיפולי פוריות. לאחר כישלון ב- 2 ההזרעות שנעשו עם השבחה שאלתי את הרופא שלי האם אנו יכולים לעבור כבר להפריות משום שקראתי שעם מורפולגיה 1% הסיכוי להקלט להריון הוא נמוך מאוד, הרופא שלי אמר שישנו סיכוי למרות המורפולגיה הנמוכה מאוד וכי עלינו לבצע עוד 2 הזרעות (סה"כ 4 הזרעות) לפני שימליץ להעביר אותנו להפריות- IVF . רציתי לדעת מה הסיכוי שלנו להכנס להריון בהזרעות? והאם בכלל קיים סיכוי כזה עם מורפולוגיה כה נמוכה? למרות ששאר נתוני הזרע הוגדרו מצויינים לאחר ההשבחה. האם עלי להתעקש לעבור ישירות עכשיו אחרי 2 הזרעות להפריות על מנת לא לבזבז זמן יקר. אני בת 30 ובעלי בן 32. לתשובתך אודה. תודה רבה מראש.

ד"ר שי שפי
שלום,
לפי שאלתך, נראה שבעלך טרם עבר בירור אצל אורולוג מומחה לפוריות הגבר. ממליץ לבצע בהקדם.
בברכה,
דר' שי שפי
27 במרץ 2012

מורפולוגיה 1%

צהרים טובים . השאלה שלי היא -אם לבעלי יש מורפולוגיה אחוז 1 יכולה לגרום לאי התפתחות העוברים ברחם?
אחנו אחרי 9 ivf ששלוש פעמים היה הריון עד שבוע 6 ואז נפל. ב 5 פעמים הראשונות עוד היו הפריות לבד. ב 4 פעמים האחרונות עשו icsi כי זה לא הצליח לבד.
אשמח לעזרה . תודה

ד"ר שי שפי
שלום,
הפרטים שצירפת מועטים ביותר.
יש להשלימם בבירור אנדרולוגי מלא של בעלך.
בברכה,
דר' שי שפי


שאלות נוספות בנושא: מורפולוגיה 1%

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים


25 נושאים אקראיים שנשאלו בהם שאלות באתר

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים