מהי אנדרולוגיה ?

מקור המילה אנדרולוגיה הוא ביוונית עתיקה (andros – גבר, logia – מדע). למעשה, אנדרולוג עבור הגבר הוא בדיוק כמו גינקולוג לאישה. אולם, אם כמעט בלתי אפשרי למצוא אישה שאינה יודעת באילו מקרים היא צריכה לפנות לגינקולוג, הרי שקשה למצוא גבר שידע אפילו במה עוסק אנדרולוג.

באופן מפתיע, גברים בכלל, לרבות אלה שבגיל הפריון, על שלל הבעיות הרפואיות המיוחדות להם, מהווים את אחד המגזרים הרפואיים הגדולים ביותר שאינם זוכים לקבל טיפול מתאים, ובמקרים מסוימים עלולים להגיע עד להזנחה של ממש. מגוון מצבים רפואיים כהפרעות בפריון, הפרעות בתפקוד המיני, טסטוסטרון נמוך, וכאבים כרוניים, עלולים להשפיע באופן שלילי על הערכה עצמית, קשרים עם בת-זוג, תפקוד יומיומי והצלחה מקצועית של הגבר. למרות זאת, קשה מאוד למצוא רופאים שהוכשרו באופן רשמי ועוסקים בתחום זה.

המונח "אנדרולוג" במשמעותו הרחבה, כולל חוקרים של מערכת המין הזכרית והזרע, לצד רופאים העוסקים במגוון ההיבטים הרפואיים הייחודיים רק לגברים (פריון הגבר, הפרעות בתפקוד המיני, חוסר טסטוסטרון, כאבים גניטליים, אשכים טמירים, דלקות באשך / יותרת האשך / ערמונית, ועוד).

הרופא-אנדרולוג המודרני סיים התמחות באורולוגיה, ואח"כ השלים התמחות-על באנדרולוגיה. נכון למועד כתיבת שורות אלה (2009), התמחות-על באנדרולוגיה ניתנת לביצוע רק בארה"ב ובאירופה. היופי והמורכבות באנדרולוגיה המודרנית נובעים משילוב בין שני תחומים ברפואה: רפואה פנימית (בייחוד אנדוקרינולוגיה) מחד, וכירורגיה מאידך. על העוסק בתחום להכיר שני תחומים שונים אך משלימים אלה, כדי לאבחן נכון את הגבר הפונה אליו, ולהציע לו את הטיפול הנכון.

במרפאתו של דר' שפי תמצאו את האיזון הנכון בבעיות של בריאות הגבר, וזאת ע"י שילוב גישה רחבת אופקים, הטכנולוגיות המתקדמות ביותר, ורפואה המבוססת על ממצאים אמיתיים (Evidence-Based Medicine).

121 שאלות גולשים בהמשך העמוד

3 במרץ 2010

זיקפה לא תקינה

אני בן 47 ומזה שנה אין לי זיקפה ואני לא יכול לקיים יחסי מין תקינים, אני מעשן קבוע משנת 1981 , ויש לי כולסטרול גבוהה – כ 270, יש לי גם עודף משקל, למרות שאני לא נראה שמן, משקלי 86 ק"ג גובה-1.71 מ' . אני רוצה לטפל בבעיה ללא מרשם של ויאגרה וכד', אלה על ידי טיפול רפואי יעיל .

נא תשובתך

ד"ר שי שפי
שלום,
יש לך לפחות 2 גורמי סיכון משמעותיים להפרעות בתפקוד המיני: עישון וכולסטרול גבוה. יש צורך לבדוק גורמי סיכון נוספים, בייחוד מכיוון שאותם גורמי הסיכון משותפים למחלות לב וכלי-דם.
"ויגרה וכו" מטפלים רק בסמפטומים. לצערנו, המחלה כרונית.
ניתן לעתים לשפר במשהו ע"י פעילות גופנית אירובית
בברכה,
דר' שי שפי
4 במרץ 2010

חוסר זקפה

שלום,
אני פונה אליך משום שבעלי מרגיש מאוד לא נעים לפנות בעניין , ובשל החוסר נעימות שלו, שנינו סובלים. אני בת 51 בעלי בן 54 בקרוב וכבר כמעט שנה שאין לו זקפה ואם יש זה לכמה רגעים ראשונים ואז זה נעלם. בעלי מעשן לפחות קופסה ביום כבר הרבה שנים, לא עושה שום פעילות פיזית, בחור בנוי לא רע, גובהו כ-1,80 לדעתי , לא שמן כלל.
חוסר הזקפה כבר פוגע בשנינו, גם הוא מתוסכל שהוא לא מצליח, וגם אני כבר אטמתי את עצמי למגע שלו.
כבר הרבה זמן שלא עשה שום בדיקה.
תודה לך מראש

ד"ר שי שפי
שלום,
העישון גורם לצרות רבות, ביניהן הוא ידוע כגורם סיכון להפרעות בתפקוד המיני.
יש צורך בהערכת גורמי הסיכון, בדיקה גופנית, והחלטה על טיפול.
בברכה,
דר' שי שפי
18 במרץ 2010

חולשה של הפין

דר שפי שלום
לעיתים יש לי חוסר תחושה בפין, כאילו אין זרימה של דם (בעיקר בכיפה), אשר מלווה בהתכווצות של הפין, אולם יש ימים בהם אין את התחושה הזו והפין גדול יותר ויש לי תחושה של שליטה בו.
ממה הדבר נובע?

ד"ר שי שפי
שלום,
הפרעות בתחושה מקורן לרוב בבעיות עצביות ולא בבעיות של כלי-דם.
הגורם השכיח באיזור הגניטלי הינו עקב לחץ על עצב הפודנדל, אופייני בישיבה ממושכת על משטחים לא ארגונומיים, כדוגמת חלק ממושבי האופניים.
הנחיות ברורות בנושא זה, שמטרתן מניעת נזק מצטבר, פורסמו ע"י המכון הלאומי לבטיחות מקצועית בארה"ב.
אם לא זה המצב, מציע לפנות לנוירולוג.
בברכה,
דר' שי שפי
3 באפריל 2010

זיקפה ממושכת

שלום
אני בן 53 רזה מעשן ולפני שנתיים עברתי צינטור אני לוקח כדורים ללחץ דם להורדת כולסטרול ואספרין קשה לי מאוד להגיע לזיקפה גם כאשר אני לוקח סיאליס 20 מ"ג. אם יש כבר זיקפה היא נעלמת אפילו באמצא המשגל הדבר מתסכל אותי נורא מה עלי לעשות בתודה

ד"ר שי שפי
שלום,
עישון, מחלת לב וכולסטרול הם גורמי סיכון משמעותיים להפרעות זיקפה.
הייתי ממליץ לנסות ויגרה או לויטרה במינון מקסימלי.
אם גם שם לא תהיה הצלחה, יש "לעלות שלב" (הזרקה לפין או מכשיר ואקום)
בברכה,
דר' שי שפי
9 באפריל 2010

חוסר חשק מיני

מה צריך לעשות במצב של חוסר חשק מיני

ד"ר שי שפי
שלום,
יש צורך להגיע לרופא (רצוי אנדרולוג) כדי להיבדק ולבצע את ההערכה המתאימה.
הטיפול יגזר מהממצאים.
בברכה,
דר' שי שפי

שאלות נוספות בנושא: מהי אנדרולוגיה ?

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים