התמודדות עם כאב הינה נושא מורכב ובעל השלכות אפשריות על כל האספקטים של התפקוד היומיומי, וכתוצאה בעלת השפעה ממשית על איכות החיים. באופן מסורתי, ניתן לחלק את הכאב לאקוטי (חד) או לכרוני.

מקור הכאב האקוטי הנו בתהליך עכשווי או מהעבר המיידי, וזוהי למעשה תגובה פיזיולוגית נורמלית של הגוף. לפני הטיפול בכאב זה, חשוב, כמובן, לטפל בסיבתו. כאב כרוני באיזור הגניטלי יכול להיות ביטוי למצב פעיל שיש לטפל בו (כגון וריקוצלה, דלקת בערמונית, דלקת ביותרת-האשך), או תגובה עצבית קבועה למצב מסוים בעבר.

וריקוצלה

הכאב ממוקם לצד שבו אובחן וריקוצלה, בעל אופי עמום, וקשור לפעילות גופנית / עבודה מאומצת ו/או לעמידה ממושכת. הערכת הכאב צריכה להתבצע באופן יסודי, כדי להפריד עד כמה שאפשר כאב שמקורו אכן בוריקוצלה, מכאבים אחרים באיזור, שאינם נדירים. הקליקו למידע נוסף  בנושא וריקוצלה

במידה שמסקנת הבירור היא שהכאב אכן נובע מוריקוצלה, ניתוח מיקרוסקופי מוביל להיעלמות או שיפור ניכר בכאב ברוב המוחלט של המנותחים.

דלקת כרונית בערמונית

אחד המצבים הקשים לאבחנה ולטיפול. הכאב הקלאסי בדלקת זו ממוקם לחיץ הביניים (פרינאום), אותו איזור שבין שק האשכים והפין, לעתים מערב את פי הטבעת והפין. תלונות על הפרעות בהשתנה כגון דחיפות, תכיפות, צריבה ועוד הן שכיחות, אך מכיוון שהן אינן אופייניות רק לדלקת הערמונית, יש צורך פעמים רבות בבדיקות לשלילת פתולוגיה אחרת. לעתים פחות שכיחות, קיימות תלונות הקשורות למערכת העיכול, כגון הרגשת צורך תכוף להעברת פעולת מעיים ועוד.

המחלה מתאפיינת בדגם כרוני של תקופות פעילות ותקופות רדומות, בדומה לגל סינוס.
עדיין לא ברור הגורם הוודאי לאוסף התלונות הקשורות למחלה, ויתכן שיש לה מספר גורמים. מסיבה זו, קיימות מספר אופציות לטיפול תרופתי, שכל אחת מהן מנסה לתקוף את הבעיה מזווית אחרת: תרופות נוגדות דלקת, אנטיביוטיקה, חסמי אלפא.

כאב בפין

כאבים אלה אינם שכיחים, אך בעלי פוטנציאל לגרום סבל ניכר. בתוך הפין נמצאים 3 גופים גליליים (2 גופים מחילתיים בחלק העליון של הפין החשובים לזקפה תקינה, וגוף ספוגי תחתון ובתוכו השופכה המובילה את הזרע והשתן). כאבים יכולים לנבוע מבעיה בכל אחד מהנ"ל, וכן מהעור ומרקמות תת-עוריות. הכאב יכול להיות גם מוקרן מהשלפוחית או מהערמונית.

דוגמאות שכיחות יחסית לכאבים בפין הן:

1. מחלה ע"ש Peyronie: אופייינית לגברים בגיל העמידה. עקב מיקרו-טראומה חוזרת בעת קיום יחסי-מין ברקמת החיבור העוטפת את הגופים המחילתיים, נוצרת תגובה דלקתית הגורמת ליצירת גבשושיות תת-עוריות. השלב הראשון של המחלה מתאפיין לרוב בכאבים בזקפה. חלק מהמקרים עוברים החלמה ספונטנית, אך חלקם מתקדמים למצב של עקמת הפין, לעתים גם עם הפרעה בזקפה. הטיפול תלוי בשלב המחלה, ויכול לנוע מויטמינים, דרך תרופות מעכבות דלקת, ועד לניתוח.

2. מחלה ע"ש Mondor: אופיינית לגברים צעירים יותר. מופיעה לרוב לאחר קיום יחסי מין נמרצים, הגורמים לפגיעה קלה בדופן הוריד הגבי (עליון) של הפין והיווצרות קריש דם בתוכו. קיים מראה אופייני של וריד תפוח בגב הפין, לעתים סמוך לעטרה. חלק מהמקרים משתפרים במהירות וחולפים ללא טיפול. בשאר ניתן לטפל בתרופות נוגדות דלקת.

3. מצב אחרי ניתוח בפין. לרוב בגלל תפרים.

דלקת ביותרת-האשך

יותרת-האשך (Epididymis) הינה למעשה צינור ארוך ביותר ומפותל, הניתן למישוש בחלק העליון והאחורי של האשך. זיהויו בבדיקה גופנית דורש מיומנות, ובעת דלקת הגבר יתלונן על כאב באשך.

באופן כללי, ניתן לחלק את הדלקות התוקפות את האפידידימיס ל-3:

1. דלקת לא-זיהומית שמקורה כנראה בלחץ או בזרימה אחורה של שתן. אופייני לאחר מאמץ ביחד עם עלייה ניכרת בלחץ תוך-בטני, כמו בהרמת משקולות בחדר כושר או בהרמת משאות כבדים.

2. דלקת שמקורה בחיידקים המזהמים את דרכי השתן.

3. דלקת שמקורה בחיידקים המזהמים את דרכי המין.

כמובן שהטיפול "נתפר" לפי סוג הדלקת.

כאב באשך / שק האשכים

בסעיף זה נדון בכאב כרוני שלא נמצאה לו סיבה בבירור. למרות שהנתון יכול להשמע מפתיע, הרי שעל פי הערכות שונות, כ-5% מהגברים סובלים בשלב מסויים של חייהם מכאבי אשכים ללא סיבה ברורה.

הכאב יכול לנבוע ממבנים אנטומיים המצויים באופו טבעי בשק האשכים (אשך, יותרת האשך, חבל הזרע), או מאיברים הנמצאים בו עקב מצב פתולוגי כגון בקע מפשעתי (גלישת מעי דרך תעלת המפשעה לתוך שק האשכים), או במצבים מסויימים לאחר ניתוח בקע. בנוסף, הכאב יכול להיות במקורו משק האשכים עצמו, או מוקרן מאיבר אחר, למשל במצב של אבן בשופכן (איבר צינורי המחבר את הכליה עם שלפוחית השתן).

כאשר הבדיקה הגופנית ואמצעי העזר (בדיקות מעבדה והדמיה) לא מזהים כל סיבה לכאב, ניתן לטפל בו ישירות, טיפול שעלול להיות כרוני.

99 שאלות גולשים בהמשך העמוד

25 במרץ 2010

בעיות בזיקפה

דר שפי שלום
רציתי לדעת מה זה "פריימרי גונדל פיילור"? ומה עושים במצב זה?

ד"ר שי שפי
שלום,
Primary Gonadal Failure הוא "שק" גדול, שבתוכו בעיות רבות ומגוונות, שהמשותף לכולן הוא פגיעה ראשונית בתפקוד האשכים, לרוב בתפקיד ייצור הזרע, ולעתים גם בייצור טסטוסטרון. לדוגמא: הפרעות גנטיות, מצב אחרי חבלה או דלקת, וריקוצלה, ועוד. בכל מקרה, ככלל (ויש כמובן יוצאים מן הכלל), רמת FSH גבוהה.
הטיפול נגזר מרמת ואופי הפגיעה בתפקודי האשכים, ומהגורם.
בברכה,
דר' שי שפי
1 באפריל 2010

כאבים וירידה בהנאה המינית

שלום רב, אני בן 56 ולאחרונה אני חש בירידה בהנאה המינית המלווה בסוג של כאב בגמירה. ההנאה בעת מגע פיזי עם הפין ירדה משמעותית ואיתה גם ההנאה בזמן הפליטה שהתחלפה בסוג של כאב.לדעתי הוריד בחלק העליון השמאלי של שק האשכים בולט. למותר לציין שההנאה המינית שלי נפגמה מאוד. כמו כן הפין אינו קשה כבעבר. תודה על התייחסותך.

ד"ר שי שפי
שלום,
1. כאב בשפיכה יכול להיות ביטוי לדלקת או להיצרות שופכתית.
2. "וריד מורחב" במקום שציינת יכול להחות וריקוצלה (דליות האשך).
3. ירידה בקשיות הפין בזקפה עלולה להיות סימן ראשון להפרעה בזקפה.
ממליץ שתיבדק.
בברכה,
דר' שי שפי
9 במאי 2010

א.ס אשכים ספרמטוצילה באיפידידמיס

ממצאים : שני האשכים בעלי מבנה וגודל תקינים
בראש האפידידימיס מימין הודגם ספרמטוצילה כ 0.5 ס"מ
ובראש האפידידמיס משמאל נסרקו שתי ספרמטוצילות הגדולה בקוטר כ 0.66 ס"מ.
פרט לכך האפידדמיס מימין ומשמאל הודגם תקין
לא הודגם נוזן הכמות חריגה בשק האשכים
לא הודגם ווריקוצלה
בבדיקת דופלר צבע זרימת דם תקינה .
שאלה בבקשה :
מה כל זה אומר דר' ?
מה צריך לעשות ?
האם מכאן נובעים הכאבים מידי פעם באשכים ובאזור בחייץ בין שק האשכים לרקטום ?
האם ניתן לקבל טיפול תרופתי ?
האם חייבים להוציא בניתוח ?
האם מסוכן ?

ד"ר שי שפי
שלום,
ספרמטוצלה הוא מבנה כדורי המלא בזרע.
לא תמיד אנו מגלים מה הסיבה להיווצרותו, אין מדובר בגידול ממאיר, ויש צורך לכרות אותו רק אם הוא מגיע לנפח שמפריע.
כאבים באשכים ובפרינאום (האיזור שבין האשכים לפי הטבעת) עלול להיות בגלל חסימה בדרכי הזרע (חלקית או מלאה). במצבים כאלה יש שכיחות יתר של ספרמטוצלה.
ממליץ על בירור אנדרולוגי מכוון.
בברכה,
דר' שי שפי
20 במאי 2010

קיום רחם???

בבדיקת בתנו התינוקת (בת שבוע), ע"י רופאת ילדים נמצא הממצא הבא: imperforated hymen עם skin tag באורך 2 ס"מ.
נשלחנו ל us איברים- שחלות/אדרנלים עם בירור לקיומו של רחם.
השאלה היא האם תינוקת בת שבוע לאחר שיצאה מבית החולים יכולה שלא יהיה לה רחם?
ומהו הממצא שהתגלה?
מבקשים דחוף תשובה על מנת שנוכל לעבור את סוף השבוע ללא מתחים שהוכנסנו אליהם זה עתה.
בכבוד רב, תודה מראש.

ד"ר שי שפי
שלום,
השאלה איננה בתחום מומחיותי.
יש לברר עם הרופאה המפנה, ולפי הממצאים אולי אנדוקרינולוג ילדים.
בברכה,
דר' שי שפי
24 במאי 2010

כאבי אשכים

חבר שלי עבר בשנת 2001 ניתוח בקע טבורי. לפני כחודש הרגיש שהכאבים חזרו(דקירות באזור הטבור הגורמות לו לכאבים עזים והתקפלויות) , מאז מרגיש שאשכיו גדלו ועם זאת חש בכאב עז באשך ימין ולאי נוחות.
יש לציין כי הנ"ל בן 22.
מה זה יכול להיות, ומה ממומלץ לעשות בנידון.

ד"ר שי שפי
שלום,
האבחנה המבדלת רחבה. קרוב לודאי שאין קשר בין שתי התלונות.
כדאי להיבדק ע"י כירורג בקשר לטבור, וע"י אורולוג בקשר לאשכים.
בברכה,
דר' שי שפי

שאלות נוספות בנושא: כאב גניטלי

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים