אני מאמין

מספר עקרונות מהווים נר לרגלי בעבודה עם המטופלים שלי:

מקצועיות
עושר המידע הרפואי, שאינו פוסק להתרחב על בסיס ההתקדמות במדעי היסוד, לצד פיתוח טכנולוגיות מודרניות, הובילו למצב בו התמחויות-על ברפואה בכלל ובאורולוגיה בפרט, הפכו לשטחים כמעט נפרדים. התמחויות-על אלה מבוססות כל אחת על כמויות אדירות של ידע, דרישה לשליטה באמצעים ובטכניקות מודרניים וייחודיים, וכתוצאה, מחייבות מסלול הכשרה מיוחד המוקדש רק להן, לאחר סיום ההתמחות באורולוגיה כללית.
מכיוון שבארץ לא קיימת התמחות-על באנדרולוגיה (בריאות הגבר), ראיתי כהכרח להתקבל למסגרת כזו בארה"ב. ואכן, קשה לי לחשוב היום, כיצד ניתן היה לעסוק בתחום זה ברמה עולמית, ללא הבסיס הרחב שקניתי בעבודה של שנתיים בסן פרנסיסקו, בהנחייתם של שניים מהרופאים הטובים בעולם בתחום זה.
כדי לשמור על הרמה הגבוהה ביותר, חייב היום כל רופא להיות להמשיך ולהתעדכן בפרטי-פרטים של מקצועו. מחויבות כזו כוללת עדכון מתמשך דרך הספרות המקצועית, השתתפות בכנסים מקצועיים, ועיסוק במחקר. כמו בשאר השטחים ברפואה המודרנית, גם האנדרולוגיה מושתתת על ממצאים עובדתיים
(Evidence-Based Medicine), והם אלה המנחים אותי בטיפול.

שימוש בטכניקות מתקדמות
מסיבות שונות, חלקן לא רפואיות, נשאר תחום פריון הגבר בארץ בפיגור שנים לא מעטות. טכניקות מיקרוכירורגיות ייחודיות, הנמצאות בשימוש שגרתי במרכזים המובילים בעולם כשני עשורים, לא קנו דריסת רגל בישראל, וכתוצאה נאלצו גברים ישראלים לבחור בין ניתוחים בארץ בטכניקות קונבנציונליות (שלא לאמור מיושנות), או להנתח אצל מומחים זרים (בחו"ל או בארץ), תוך פגיעה ברורה בהמשכיות הטיפול שלאחר הניתוח. לשמחתי, נמצא הפתרון לשימוש בטכניקות אלה, והוא מיושם על ידי הלכה למעשה.

פתיחות
הידע הרפואי והמקצועי שרכשתי במהלך עבודתי בארה"ב ובארץ, מהווה את הבסיס לקשר עם מטופלי. אולם, לא פחות חשוב בעיני הוא סוג נוסף של ניסיון וידע. בהשפעת הפתיחות האנושית והאווירה הקוסמופוליטית המאפיינות את קליפורניה בכלל, ואת סן פרנסיסקו בפרט, התרחקתי מאוד מהגישה הפטרנליסטית ברפואה, ולמדתי להיות קשוב יותר לרצונם ולבקשותיהם של מטופלי, גם אם לעתים אינם עולים קנה אחד עם "פתרון בית-הספר". כתוצאה מכך, אינני ממהר לפסול על הסף פתרונות פחות מקובלים, בתנאי שאינם מזיקים.

העברת ידע רפואי למטופל
מניסיוני למדתי שניתן להסביר למטופלים גם בעיות רפואיות סבוכות, ולהגיע לרמת הבנה טובה.
אני חש יותר בנוח כאשר מטופלי לא רק מסכימים לטיפול, אלה גם מבינים את ההיגיון הרפואי שמאחוריו. מטופל שאינו מבין את הטיפול שעליו לעבור, יפגין חרדה, חוסר בטחון, ומוטיבציה ירודה, גורמים העלולים לחבל בעקיפין או במישרין בהצלחת הטיפול.

גישה מורחבת לבריאות הגבר
מימוש פוטנציאל הפריון והתפקוד המיני תלוי בסיבה הורמונאלית מורכבת, ובפיקוח של מאות גנים (ואולי יותר). מכיוון שאנו עדיין רחוקים מפענוח התמונה הכוללת, חלק מהבעיות באנדרולוגיה הן בעלות אטיולוגיה מולטי-פקטוריאלית (מרובות גורמים), ובאספקטים מסוימים רב הנסתר על הגלוי, יש לנקוט גישה רחבה לטיפול בגבר. מגוון בעיות ניתנות לטיפול החל משינוי אורח-החיים, טיפול תרופתי, או ניתוח, ולכן דורשות הערכה מעמיקה רק ע"י מי שצבר את הכלים לכך. מסיבה זו, למשל, לא ניתן לאבחן ולטפל בגבר רק דרך הצוהר הצר של בדיקת הזרע (כמו שאני נשאל לעתים קרובות).

טיפול זוגי
גם בבעיות הקשות ביותר של פריון הגבר, אין להתעלם מכך שהשגת צאצא ביולוגי היא תוצאה שמחייבת שיתוף בת-הזוג, ומומחה לפריון האישה בחלק לא מבוטל מהמקרים. המסר שאני משתדל להעביר למטופלי הוא של טיפול זוגי, ע"י שני מומחים במקביל. יש להבין, כי במקרים לא מעטים הטיפול לא יהיה קל או קצר, אם כי הרפואה המודרנית יכולה לתת פתרונות מספקים למרבית הזוגות.

20 שאלות גולשים בהמשך העמוד

11 ביוני 2010

צבעו של הזרע

האם זרע שקוף ודליל באופן תמידי (גם אחרי התנזרות ממושכת)
מצריך בדיקת זרע?
האם א סימטריות של האשכים מצריכה בדיקה? (אשך אחד יותר גבוה ויותר קטן)
אוסיף כי אנו מנסים להיכנס להריון כשנה.
תודה מראש.

ד"ר שי שפי
שלום,
לאחר שנה של ניסיון להשיג הריון יש צורך להתחיל בירור מסודר של שני בני הזוג:
אתה אצל אנדרולוג (אורולוג מומחה לפוריות הגבר), ובת זוגך אצל גינקולוג מומחה לפוריות האישה.
הבירור כולל ממילא בדיקת זרע, המבוצעת במיקרוסקופ. לא תמיד יש קורלציה בין מראה הזרע בעין, לבין תוצאות הבדיקה.
לרוב האשך השמאלי נמוך יותר, אך לא אמור להיות הבדל נפח משמעותי בין שניהם.
בברכה,
דר' שי שפי
25 ביולי 2010

בעיה שמפריע לי מאוד

שלום דר',
קיימת לי בעיה שאיבר המין שלי לא עומד בזוית למעלה אלה רק עומד וניהיה קשה ויש לי גמירה מהירה 30 שניות מה שמפריע לי לנסות להתחיל עם ילדות בגילי..
אני בן 20 ועדיין לא קיימתי יחסי מין זה מאוד מפריע לי ומציק שכל החברים שלי מדברים על מה שהם עשו עם בנות ואני ממציא להם שגם אני עשיתי למרות שאני בתול.
אני אשמח לקבל תשובות,

* שהייתי קטן עברתי ניתוח קילה
*אני מוכן לעשות הכל כדי לטפל בבעיה שלי!!!
ואני ממש מרוצה שיש אנשים כמוך שעוזרים..
תודה רבה.

ד"ר שי שפי
שלום,
זווית הפין ביחס לגוף בעת זיקפה יכולה להשתנות מגבר לגבר, ולמעט מצבי קיצון נדירים ביותר, אינה מפריעה לחדירה ולקיום יחסי מין.
לשפיכה מוקדמת יש טיפול, אך הגדרתה קשורה לקיום יחסי מין, ולא לאוננות.
בברכה,
דר' שי שפי
25 ביולי 2010

פין לא עומד בזוית

זאת אומרת לשכב עם ילדה ולא לפחד שתיהיה גמירה מוקדמת..? או שצריך לעשות טיפול או משהו..
ולגביי זוית הפין אפשרי לסדר את זה שתיהיה לי זוית רגילה כמו לכולם?

ד"ר שי שפי
שלום,
במידה יהיו בעיות בקיום יחסי מין, פנה לבירור.
צלם את הפין בזיקפה. עם זאת, כמו שכתבתי, קח בחשבון שניתוח לשינוי הזווית כמעט שאינו נחוץ.
בברכה,
דר' שי שפי
9 באוגוסט 2010

אפשרות לניתוח

שלום דוקטור שי
אני סובל מווריקוצלה דו"צ וממתין לניתוח, כרגע אני סובל מכאבים באשך ימין ובעיקר אחרי פעילות גופנית (הליכה של שעה)מה שרציתי לשאול הוא האים ניתן להקל על הכאבים ואולי להקל את הסימפטומים של הווריקוצלה ע"י הנחת קרח עטוף בבד על האשכים וזאת על מנת לקרר את המקום ולכווץ את כל הדם, כמובן שאני מדבר על טיפול להקלה, חוץ מזה האים קרח עטוף בבד יכול להזיק לזרע או שזה יכול להיות אפילו טוב כי הוא מקרר את האשכים.
אודה לך על תשובתך
בברכה

ד"ר שי שפי
שלום,
משה,
אין בעיה לטפל כמו שהצעת, אם זה עוזר לך...
במידה שיש לך שאלות, שלח ישירות למייל שלי, ולא דרך האתר.
בברכה,
דר' שי שפי
17 באוגוסט 2010

האם זה בתחום התמחותך

שלום,

אין לי בעיות זרע, זקפה או חשק כמו מרבית השואלים למניהם באתרך. עם זאת, יש לי בעיות וסימפטומים באזור, שחלקן הן בבירור אורולוגיות גבריות כגון עליית אשך וכאבים בזמן גמירה, וחלקן כנראה מתחום רפואי אחר כגון חוסר סימטריה ונטייה של איברים פנימיים לצד אחד של הבטן התחתונה/מותניים, פריצות דיסק שכיחות בגב התחתון, נפיחות בבלוטת הלימפה שבמפסעה אחרי סקס אינטנסיבי וכיוצ"ב. לי יש הרגשה שהכל קשור אחד לשני ומקורו באיזשהי דלקת… או שאני פשוט מתפרק לחתיכות כבר בגיל 42…

האם איבחון תופעות וסימפטומים אלו לכדי פאזל אחד ומציאת מקור הבעיות נופל בתחום התמחותך ו/או נראה לך שתוכל לשים את האצבע על ה'שרץ'?
בתודה מראש,

ד"ר שי שפי
שלום,
ציינת תערובת מרשימה של סימפטומים וסימנים, ועם זאת התיאור שלהם חלקי.
חלקם לפחות, קשור לתחום עיסוקי (אנדרולוגיה), ולא כולפ פתולוגיים.
ללא בירור מסודר, קשה לומר משהו מעבר לכך.
בברכה,
דר' שי שפי

שאלות נוספות בנושא: אני מאמין

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים