זרע מתאי גזע

הארץ, 26.7.2009

הכותרות בישרו על מהפכה בתולדות האנושות: חוקרים הצליחו להפוך תא גזע לתא זרע אנושי – וכבר לא צריך סקס בשביל להביא ילד לעולם. האמת היא שלמרות ההשקעה הכספית הגבוהה, המכשולים המחקריים עדיין עצומים, והדרך אל הגביע הקדוש ארוכה. אבל זוהי דרך מרתקת. הקליקו לכתבה המלאה

3 שאלות גולשים בהמשך העמוד

23 בינואר 2010

זרע מתאי גזע

דר' שי שלום,
אני בן 27. מזה גיל 4 ו-5, היה לי ניוון באשכים ועם הזמן הם קטנו והתנוונו.
היום, לפי האנדוקרינולוג שלי (שאולי אתה מכיר), פרופ' לרון (Laron Syndrome על שמו), איני יכול להביא ילדים באמצעות סקס. סביר מאוד להניח שאם אבצע ספירת זרע, לא יהיה שם כלום (על אף שיש שפיכה).
הכתבה שכתבת בנוגע לזרע מתאי גזע, עודדה אותי. כעת סיפרתי לבת זוגי (אנחנו בסה"כ חודש ביחד) שאיני יכול להביא ילדים, דבר שגרם לה ולי לצער רב.
השאלה שלי היא האם ישנה אפשרות אחרת שאוכל להביא ילדים לעולם (עם הגנים שלי – כלומר לא באמצעות תורם או אימוץ), או שהפקת זרע מתאי גזע היא הדרך היחידה? במידה וזו הדרך היחידה, כמה זמן להערכתך ייקח עד אשר דרך זו תהיה זמינה עבורי?
אודה מאוד לתשובתך.

ד"ר שי שפי
שלום,
התסמונת שממנה אתה סובל נדירה ביותר.
לפי הספרות המדעית בנושא (אפילו זו שנכתבה ע"י פרופ' לרון), לא אמורה להיות בעיה ברביה.
קודם כל, חיוני שתבצע בדיקת זרע. במידה שלא נמצא זרע, יש לחזור על הבדיקה, ורק שתי בדיקות אחרי סירכוז וללא זרע מבססות אבחנה של אזואוספרמיה (היעדר מוחלט של זרע בזירמה).
אם אכן תאושש אבחנה זו אצלך, יש להמשיך ולהתקדם כמו בכל בירור של אזואוספרמיה. במרבית המקרים ניתן למצוא זרע.
בקשר להפקת זרע מתאי גזע, אנחנו עוד לא שם. אני מאמין שנגיע לשם, אך כנראה לא מדובר על השנים הקרובות.
בברכה,
דר' שי שפי
19 במרץ 2011

זרע מתאי גזע

שלום,אני יודעת שיש מחקרים בהקשר לזה שניתן יהיה לייצר זרע מתא גזע -זה מאוד חשוב לי לדעת ולקבל תשובה האם זה כבר קיים או מתי זה באמת יכול להיות כבר קיים והוכח ונוסה כיוון שמאוד מדאיג אותי – לעשות בעתיד הפרייה (שגם אני מקווה שזה לא תהליך מסובך מידי) מזרע שאנני מכירה את בעליה.. ובכלל הייתי שמחה והכי רוצה בעולם שזה יהיה מבן זוגי הקיים שאין ביכולתו להביא ילדים זה יעשה אותי הכי מאושרת שיש אשמח לתשובה בהקדם וכמה שיותר מדויקת וכנה תודה רבה -

ד"ר שי שפי
שלום,
למרות שלעתים מתקבל הרושם מאמצעי המדיה השונים שייצור זרע מתאי גזע ממש מעבר לפינה, לצערי זה עדיין לא המצב. מספר מעבדות מובילות ברחבי העולם עוסקות בנושא זה בצורה אינטנסיבית, ואין כל דרך לחזות במדוייק מתי תהיה הפריצה הגדולה, ומתי תאומץ טכניקה שתהפוך את הממצאים המדעיים לישימים מבחינה קלינית. ברור כי יש עדיין שנים של מחקר לפנינו.
בכל מקרה, עד שנגיע לעתיד, רק גברים שאצלם לא נמצא זרע בשיטה המתקדמת ביותר, microTESE, יכולים להרגיש כי מיצו לחלוטין את האפשרויות הקיימות כיום.
בברכה,
דר' שי שפי
9 באוגוסט 2011

בדקת זרע שלילית

כמה עולה ניתוח ביופסיה(אשכים) במרפאה שלך?

ד"ר שי שפי
שלום,
1. ניתוחים מיקרוכירורגיים אינם מתבצעים במרפאה, אלא בבי"ח (אסותא או HMC).
2. בהתאם לבירור ולבעייה הספיציפית, נקבע סוג הניתוח הדרוש. כל הפרטים הקשורים, כולל העלות, נידונים במרפאה.
בברכה,
דר' שי שפי

שאלות נוספות בנושא: זרע מתאי גזע

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים