ניתוחים להפקת זרע

TESA –   ר"ת של TEsticular Sperm Aspiration
פרוצדורה ניתוחית המבוצעת ע"י דיקור האשך בהרדמה, כדי לנסות ולהפיק זרע ע"י שאיבה בלחץ שלילי, במצבים של אזואוספרמיה או היעדר שפיכה (Anejaculation). הרקמה התקבלת מועברת למעבדה האמבריולוגית לחיפוש זרע. שיעור ההצלחה קרוב ל-100% במקרים של אזואוספרמיה חסימתית או היעדר שפיכה, אך נמוך משמעותית במקרים של אזואוספרמיה לא-חסימתית. גם במקרים המוצלחים, כמות תאי הזרע מוגבלת, ולרוב לא מספיקה למספר רב של מחזורי IVF.


TESE – ר"ת של TEsticular Sperm Extraction
ניתוח בהרדמה כללית בו מתבצעת פתיחת עור האשך ומעטפותיו הפנימיות. קופסית האשך נפתחת בחתך בודד או מספר חתכים מצומצם, ודגימת רקמה מועברת למעבדה האמבריולוגית לחיפוש זרע. השיטה מוגבלת בהצלחתה בגלל "כיסוי" חלקי מאוד של רקמת האשך. שימוש בביופסיות מרובות פחות פופולארי היום, עקב כמות הרקמה הרבה שנכרתת, והסיכון לפתח הפרעה אנדוקרינית (טסטוסטרון נמוך).


microTESE
שימוש בשיטה מיקרוכירורגית נחשב ע"י האנדרולוגים המובילים בעולם כניתוח האולטימטיבי במטרה למצוא זרע במצבים של אזואוספרמיה לא-חסימתית. פורסם לראשונה ב-1999  ע"י דר' פיטר שלגל מאוניברסיטת קורנל בניו-יורק. דורש השקעה משמעותית בהכשרת המנתח ובמיקרוסקופ ניתוחי. השימוש בטכניקה מיוחדת ובשילוב המיקרוסקופ מביאים לשיעורי ההצלחה הגבוהים ביותר במציאת זרע בגברים עם אזואוספרמיה לא-חסימתית.


MESA – ר"ת של Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration
ניתוח מיקרוכירורגי להפקת זרע מיותרת האשךה במקרים של אזואוספרמיה חסימתית כגון CBAVD / נשאי CF. בניגוד ל-TESA, מתקבלים לרוב מיליוני תאי זרע נעים, דבר המאפשר ביצוע מחזורIVF מיידי עם זרע טרי, והקפאת זרע במספרים גבוהים, ומנעות מפרוצדורה נוספת להפקת זרע בעתיד.

38 שאלות גולשים בהמשך העמוד

2 במרץ 2010

חוסרזרע

שלום רב ,
אנו מטופלים במרפאת פוריות. הבעיה כרגע היא אצלי , ב2 מתוך 5 בדיקות זרע , נמצאו זרעים וגם אז במספר מאוד מצומצם (בודדים ) ובאיכות לא טובה .
השבוע ניסינו IVF בפעם הראשונה , אך לא היתה הפריה של הביציות . ( 5 במספר ) עשינו פרופיל הורמונלי וכן קריוטייפ , הכל יצא תקין .

ד"ר שי שפי
שלום,
הבעייה שאתה מתאר הינה אזואוספרמיה, או "כמעט אזואוספרמיה", שהן קרובות מאוד מבחינת הגורמים והטיפול.
יש צורך בהשלמת בירור אנדרולוגי והחלטה על טיפול מתאים.
בברכה,
דר' שי שפי
3 במאי 2010

תסמונת קליינפלטר

שלום רב,
עקב איחור קבוע במחזור הגעתי לבירור היות ואנו מעוניינים להיכנס להיריון, לאחר מס' בירורים גיליתי כי קיים אצלי שחלות פוליציסטיות, אחרי מס' טיפולים בו לא נכנסתי להיריון הרופא שלח את בעלי לבדיקות כלליות ולבדיקת זרע…שם לא נמצאו תאי זרע בתנועה.
לאחר בירור מקיף בוצע קריוטיפ שם התגלה כי לבעלי יש תסמונת קליינפלטר.
ברצוני לדעת האם קיים סיכוי למצוא זרע? האם למי שיש את התסמונת אכן באמת עקר? איזה סוג של ניתוח מומלץ על מנת לנסות לאתר זרעונים? ובאיזה בית חולים את הממליץ?
אשמח לקבל תשובות…

ד"ר שי שפי
שלום,
כמובן שקיים סיכוי למצוא זרע אצל גברים הלוקים בתסמונת קליינפלטר.
לא מעטים מגברים אלה זוכים להיות אבות לצאצאים ביולוגיים, ע"י שילוב של ניתוח מתאים להפקת זרע, בשילוב עם IVF+ICSI.
הניתוח הטוב ביותר שקיים היום הוא microTESE. הסיכוי למציאת זרע מתקרב ל-60%, באופן משמעותי יותר מ-TESE רגיל.
בברכה,
דר' שי שפי
14 ביוני 2010

בדיקת זרע

כיצד עושים הניתוח להפקת זרע כירורגית?
האם מחייב IVF?

ד"ר שי שפי
שלום,
קיימים מספר ניתוחים שונים להפקת זרע כירורגית.
דבר ראשון יש צורך לבצע בירור כדי לנסות ולהבדיל בין אזואוספרמיה חסימתית לאזואוספרמיה לא-חסימתית. זהו גורם ראשון אשר יכתיב גם את סוג הניתוח.
בכל מקרה, הפקת זרע כירורגית מחייבת הפרייה חוץ-גופית (IVF).
בברכה,
דר' שי שפי
23 ביוני 2010

פוריות

שלום ,
אנחנו נישואים לפני 3 שנים ולא מצליחים לכנס להריון.אחרי שגלינו לבעלי יש בעית זרע,עשה בדיקת זרע והתוצאה היתה אפס. יש לו הירמון LH+FSH גבוהים.ועשה TESA פעמים ולא הצליחו להפרות אז רציתי לדעת אם יש איזה תרופה להוריד את ההרמון לערך הנורמל .
תודה

ד"ר שי שפי
שלום,
רמות גבוהות של LH, FSH הן תגובה של הגוף (ליתר דיוק: בלוטת יותרת-המוח) למצב של כשלון אשכים.
כלומר, המוח "חש" שהאשכים לא מתפקדים הן בייצור זרע והן בייצור טסטוסטרון, ומעלה את רמות ההורמונים הנ"ל כדי לנסות ולשפר תפקוד האשכים.
לא תצמח כל תועלת מהורדת רמת ההורמונים, שהיא תוצאה של הכשל, ולא הגורם לו.
בברכה,
דר' שי שפי
23 ביולי 2010

שלום דר'

לבעלי לא נמצאו בשתי בדיקות שעה זרעים בזירמה , אנחנו הולכים לבית חולים ע"מ לדעת מה צריך לעשות במקרה זה.
לא ידעתי שקיימות כל האפשרויות האלה, וכעת כשקראתי נורא לא ברור לי מה הוא יצטרך לעבור וכמו כן למה סיכויי ההצלחה הדבוהים ביותר.
והאם אם חלילה אופציה אחת לא מצליחה האם ניתן לנסות את האופציות האחרות?
אודה להתייחסותך.
תודה מראש.

ד"ר שי שפי
שלום,
יש להגיע עם תוצאות הבדיקות להשלמת בירור אנדרולוגי.
לפי סוג אזואוספרמיה אפשר להתאים את הניתוח המוצלח ביותר / בעל הסיכויים הרבים ביותר למציאת זרע (למשל microTESE במקרים של אזואוספרמיה לא חסימתית).
כדי לנסות ולהמנע מניתוח נוסף וממפח נפש, מומלץ לבחור באפשרות הטובה יותר כבר בניתוח הראשון.
בברכה,
דר' שי שפי

שאלות נוספות בנושא: ניתוחים להפקת זרע

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים