הפרעת זקפה (Erectile Dysfunction)

הפרעה בזקפה הנו מצב פתולוגי ששכיחותו עולה עם הגיל. לפי מחקרים אפידמיולוגיים, שכיחות ההפרעה היא מעל ל-50% בקבוצת הגברים בין הגילאים 40-70 שנה. ההגדרה המקובלת הינה חוסר היכולת להשיג או לשמור על זקפה מספקת לקיום יחסי מין מספקים. גורמי סיכון מוכרים זהים לאלו של מחלות קרדיו-וסקולריות אחרות וכוללים טרשת עורקים (לבבית או פריפרית), סוכרת, כולסטרול גבוה, יתר לחץ-דם, עישון.

זקפה תקינה הינה תהליך מורכב, בעל אספקטים פיסיולוגיים, הורמונאליים ופסיכולוגיים. הפעלת של עצבים בפין גורמת לשחרור מולקולה בשם NO, האחראית ליצירת מולקולה אחרת בשם cGMP, חומר המרפה שריר חלק בעורקי הפין, מרחיב אותם, וגורם לעלייה תלולה בזרימת הדם לתוך הפין. הדם מרחיב וממלא חללים בתוך הגופים המחילתיים של הפין, וכתוצאה הגדלה משמעותית של הפין. כתוצאה מכך, נלחצים ורידים שבאופן רגיל מנקזים את הדם החוצה מהפין, והדם ה"כלוא" בפין שומר על הזקפה, עד להיפוך השינויים שתוארו.

ברוב הגברים הפרעת זקפה מקורה בפגיעה בכלי דם בפין, באותו מנגנון בו נגרמת פגיעה במחלת לב, והמצב יכול אכן לשמש כסמן לבעית לב. בגילאים צעירים יחסית (< 40), קיימת שכיחות גבוהה יותר של הפרעות שמקורן הורמונאלי, ואז מומלץ לבצע בירור מכוון בנושא.
לעתים משפיע מצב נפשי (כגון חרדת ביצוע, מצבי מתח וחרדה, דכאון) על התפקוד המיני, ואז יש מקום לטיפול משולב או בלעדי ע"י סקסולוג.

הערכת מידת הפגיעה בתפקוד המיני, התגובה לטיפול, ומדדי זקפה נמדדים ע"י שאלונים מיוחדים. לפני כעשור, עם כניסת הויאגרה לשוק, חלה מהפיכה אמיתית הן בבירור והן בטיפול בהפרעות זקפה. קודם לכך, נדונו הגברים שלקו בבעיה זו לבירורים לא פשוטים, חלקם חודרניים ומוזרים משהו. אולם, מאז שיש לנו טיפול פומי (דרך הפה) יעיל וקל, הפכו הויאגרה, ובהמשך גם הסיאליס והלויטרה (כולם מעכבים את פירוק cGMP), לאמצעי הבירור והטיפול כאחד. תרופות אלו הינן בעלות פרופיל בטיחותי גבוה, ונוסו ע"י עשרות מיליוני גברים ברחבי העולם. שיעור האפקטיביות שלהן מתקרב ל-70%. חשוב לקבל הסבר על אופי הלקיחה של כל אחת מהתרופות הנ"ל, ולשלול מצבים בודדים המונעים טיפול בהן, מחשש לסיבוכים משמעותיים.

למטופלים שאינם מגיבים לטיפול הפומי, עדיין עומדות הברירות הבאות:

  1. הזרקת חומרים ואזואקטיביים (מרחיבי כלי-דם) לפין. גם לטיפול זה שיעור הצלחה גבוה יחסית. אי הנוחות והכאב המתלווים להזרקה הם מינימליים. הטיפול יתבצע לאחר הדרכה והדגמה במרפאה, תוך כדי התאמת מינון אישי של תרופה מסויימת, או שילוב בתערובת המכילה שניים או שלושה חומרים.
  2. שימוש במכשיר ואקום, מחייב רכישה של המכשיר הכולל משאבת ואקום לפין וטבעת למניעת דליפת דם ורידי מהפין.
  3. ניתוח להשתלת תותב, השתלת מערכת הכוללת תותבים בגופים המחילתיים של הפין. במשך השנים בוצעו שיפורים במערכת זו, וכיום היא אמינה ביותר, עם שיעור נמוך של כשל מכני. הניתוח אינו הפיך מבחינה זו שהמנותח יצטרך להשתמש מכאן ואילך במערכת המושתלת, ולא יוכל להשיג זקפה ע"י אחת מהאופציות שהוזכרו לפני כן.

בעייה בליבידו (חשק מיני, חימוד) נובעת מהפרעה הורמונלית (ראה "חוסר בטסטוסטרון") או ממצבים נפשיים כגון הפרעות דכאון, חרדה ולחץ. משפיעה באופן ישיר על התפקוד המיני. הטיפול נגזר מהסיבה. חשוב לבצע את הבירור המתבקש לפני או במקביל לניסיון הטיפול בהפרעת הזקפה, שאם לא כן עלול טיפול זה להכשל (לדוגמא: התרופות הפומיות לטיפול בהפרעת זקפה תלויות בחשק ובגירוי המיני).

מחלה ע"ש Peyronie

מחלה זו אופיינית לגברים שמעל לגיל 50, בשנים בהם ירידה בעוצמת הזקפה אינה נדירה. כתוצאה מכיפוף מסוים של הפין בעת קיום יחסי-מין, מופעלים עליו כוחות הגורמים למיקרו-טראומה חוזרת ונשנית במעטפת של הגופים החלולים. הנזקים שנוצרים בה, מובילים לתגובה דלקתית לא מבוקרת, ולהיווצרות הצטלקויות וגושישים תת-עוריים. כתוצאה, חל שינוי בתכונות הפיזיו-אלסטיות של המעטפת. שינוי זה עלול לפגוע בתפקוד הפין בזקפה בשתי צורות:

  1. היווצרות נקודת עיגון הגורמת להיווצרות עקמת בעת זקפה. במקרים חמורים עלולה העקמת להפוך את שלב החדירה בקיום יחסים לבלתי אפשרי.
  2. פגיעה במנגנון הזקפה.

השלב האקוטי של המחלה נמשך 12-18 חודשים, ומאופיין בכאבים בזקפה. בשלב זה התגובה הדלקתית פעילה, העקמת דינמית ויכולה להשתפר באופן ספונטני (עד כ-15% מהמקרים) או להחמיר, והטיפול הוא תרופתי בלבד. השלב הכרוני המגיע בהמשך, מאופיין בעקמת קבועה ללא כאבים. בשלב זה ניתן להציע ניתוח לתיקון העקמת. מקרים מורכבים יותר ניתן יהיה לתקן ע"י השתלת תותב.

148 שאלות גולשים בהמשך העמוד

9 בינואר 2010

ההורמון פרולקטין

שלום רב
אני סובל מרמת הורמון פרולקטין גבוהה כ 1100 בדם
ויש לי הפרעה בזקפה לאחר שפניתי לרופא אמר לי שהפרעה בזקפה היא כתוצאה מרמת פרולקטין גבוהה
ושאלתי האם ניתן לאזן או להוריד רמת ההורמון בדם דרך
תרופות מיוחדות ומה שם התרופה
תודה רבה

ד"ר שי שפי
שלום,
פרולקטין גבוה בהחלט עלול לפגוע בזקפה.
חשוב להבין, ש"פרולקטין גבוה" (Hyperprolactinemia) אינו אבחנה, וצריך לבצע בירור אנדוקריני (אם לא נגרם ע"י תרופה), כדי למצוא את הסיבה למצב, ולטפל בה.
בברכה,
דר' שי שפי
22 בינואר 2010

אני סובל מזיקפה חלשה ושפיכה מוקדמת

איך ניתן להתגבר ולשפר מצב הזקפה החלשה והשפיכה המוקדמת .הולכים לרופא מומחה ישר כותב לך מרשם לקנות כדורים של 4 או 8 אבל זה לא פיתרון נגמרו הכדורים כל פעם לקנות אז אני לא צריך רופא בשל זה רופא המשפחה נותן מרשם אם יש על מה לדבר ולשפר אני מוכן

ד"ר שי שפי
שלום,
לצערנו, עדיין אין אנו קרובים לאפשרות של פתרון או תיקון מצב של הפרעת זיקפה אורגנית (בניגוד לפסיכוגנית).
קיימים מס' סוגי טיפול (כדורים, הזרקות, מכשיר ואקום, ניתוח), העוקפים את הבעיה, מטפלים בסימפטומים, אך בשום אופן לא פותרים את הבעייה.
פעילות גופנית אירובית יכולה לעתים להביא לשיפור מסויים.
שפיכה מוקדמת מלווה לעתים הפרעה בזיקפה. אם אינה משתפרת יחד עם הטיפול לזיקפה, ניתן לנסות טיפול נוסף.
בברכה,
דר' שי שפי
15 בפברואר 2010

ללא זקפה..

שלום רב, אני וחבר שלי יוצאים שנה וחצי במהלכם ידענו ימים טובים וימיםרעים מבחינת זקפה. חבר שלי ביקר במרפאה ובה נאמר לו שמדובר בבעיה פסיכולוגית בלבד לטענתו הוא נלחץ מהעובדה שלא יצליח לספק אותי וכתוצאה מאותו רצון הוא לא מגיע לזקפה, על מנת לרגש אותו הוא מבקש ממני לגעת וכאשר גם זה לא מצליח אני כבר נורא לא סבלנית ואני חשה שכל יום שעובר וכל ניסיון שנכשל גורם לזוגיות שלנו להיות בסכנה

ד"ר שי שפי
שלום,
במידה שמדובר בהפרעת זקפה על רקע פסיכוגני, הטיפול מתבצע ע"י סקסולוג.
לרוב טיפול זה אינו קצר, ולעתים דורש השקעה משני בני הזוג.
פנו לטיפול לפני שתגיעו לנקודת האל-חזור ביחסיכם.
בברכה,
דר' שי שפי
17 בפברואר 2010

חוסר זיקפה

שלום
אני בגיל 53 וסובל מסכרת ולאחרונה אין לי זיקפה בכלל
שמעתי על ניסוי שעשו בבת החולים רמבם בחיפה בטיפול בגלי הלם והמטופלים אמרו שהתחולל אצלם שיפור רציני כך שלא היו צריכים לקחת יותר שום תרופות
אני רוצה לדעת אפה אני יכול לקבל טיפול כזה במרכז
ולאן עלי לפנות
בתודה מראש

ד"ר שי שפי
שלום,
להשתתפות בניסוי יש לפנות למרכז הרפואי שם הוא מתבצע.
בברכה,
דר' שי שפי
24 בפברואר 2010

בעיות זקפה

שלום לדר שפי
אני בן 45 ונתלתי בבעייה בזקפה בתקופה האחרונה שהיא קצרה מאוד.. ולא נהנה בכלל בחדירות עם בת הזוג..
השתמשתי פעמיים בסיאליס וזה עזר מאוד..
אבל מעדיף לפתור את הבעייה אם אפשרי..
אודה מראש להתייחסות לבעייה

ד"ר שי שפי
שלום,
זקפה שאובדת במהירות יכולה לסמן תחילה של בעייה בתחום.
צריך לבצע הערכה כדי להבין אם הבעיה אורגנית ( גופנית).
תגובה טובה לסיאליס יכולה להתקבל לא רק בבעיה אורגנית.
במקרה שמדובר אכן בבעיה אורגנית, פעילות גופנית אירובית ולעתים שינוי תרופות קבועות (אם יש כאלה), יכולים להביא לשיפור מסוים.
בברכה,
דר' שי שפי

שאלות נוספות בנושא: הפרעת זקפה (Erectile Dysfunction)

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים